Az egyéni vállalkozóról és vállalkozásáról az egyéni vállalkozásról szóló 1990. évi V. törvény rendelkezik. A törvény szerint egyéni vállalkozásnak minősül a belföldi, vagy külföldi állampolgárságú természetes személy gazdasági tevékenysége. Gazdasági tevékenység alatt üzletszerű termelési, vagy szolgáltatási tevékenység értendő. A törvény hatályba lépése után megszűnt a kisiparos és a magánkereskedő kategóriája, azokat egyéni vállalkozókként kell kezelni.
Az egyéni vállalkozás csak a vállalkozói igazolvány megléte mellett gyakorolható. Az igazolványt bárki igényelheti, kiadása csak akkor nem valósulhat meg, ha az valamilyen jogszabályba ütközik. A vállalkozó kérelmében köteles feltüntetni a gazdasági tevékenységének körét. Az egyéni vállalkozó csak egy egyéni vállalkozást alapíthat, mivel csak egy vállalkozói igazolvány állatható ki a nevére. Azonban az egyéni vállalkozói igazolvány megléte mellett több eltérő tevékenységet is lehet folytatni.
Fontos, hogy az egyéni vállalkozónak kötelessége személyesen is közreműködnie a vállalkozása tevékenységében. A személyes közreműködés azonban tág fogalom, többféleképp is megvalósulhat.
Az egyéni vállalkozó kérelmezheti egyéni cég létrehozását is. Ebben az esetben nyilvántartásba veszik a cégbíróságon, így a vállalkozó bizalmat kelthet üzleti partnereiben, illetve lehetősége nyílik egyszemélyes korlátolt felelősségű társasággá, vagy egyszemélyes részvénytársasággá alakulni. A egyéni cég nem minősül jogi személynek, és köteles egyszerűsített mérleget készíteni.