Az "1996. évi CXII. törvény a hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról" szerint:
"Pénzügyi lízing: az a tevékenység, amelynek során a lízingbe adó ingatlan vagy ingó dolog tulajdonjogát, illetve vagyoni értékű jogot a lízingbe vevő megbízása szerint abból a célból szerzi meg, hogy azt a lízingbe vevő határozott idejű használatába adja oly módon, hogy az a lízingbe vevő könyveiben kerül kimutatásra.
A használatba adással a lízingbe vevő
a) viseli a kárveszély átszállásából származó kockázatot,
b) a hasznok szedésére jogosulttá válik,
c) viseli a közvetlen terheket (ideértve a fenntartási és amortizációs költségeket is),
d) jogosultságot szerez arra, hogy a szerződésben kikötött időtartam lejártával a lízingdíj teljes tőketörlesztő és kamattörlesztő részének, valamint a szerződésben kikötött maradványérték megfizetésével a dolgon ő vagy az általa megjelölt személy tulajdonjogot szerezzen. Ha a lízingbe vevő nem él e jogával, a lízing tárgya visszakerül a lízingbe adó birtokába és könyveibe. A felek a szerződésben kötik ki a lízingdíj tőkerészét - amely a lízingbe adott vagyontárgy, vagyoni értékű jog szerződés szerinti árával azonos -, valamint kamatrészét és a törlesztésének ütemezését.
Nem minősül pénzügyi lízingnek az anyavállalat és a leányvállalata közötti lízing, ide nem értve a pénzügyi intézmény által kötött ilyen ügyletet."
Mindazon ügyletek, amelyek valamely pontjában nem felelnek meg a fenti feltételeknek, operatív lízingnek tekintendőek, de mindkét lízingformának egyéb feltételeknek is meg kell felelniük ahhoz, hogy a konstrukciók minden előnyét ki lehessen használni.
Vonatkozó rendelkezések találhatóak még:
- Polgári törvénykönyv
- ÁFA törvény
- Számviteli törvény
-Közbeszerzési törvény
A pénzügyi lízing olyan üzleti megállapodás, mely szerint a lízingbe adó megvásárolja a lízingbe vevő által kiválasztott lízingtárgyat azért, hogy annak használatát a lízingbe vevőnek díjfizetés ellenében átengedje. A pénzügyi lízing során a szerződés tárgya végig a lízingbe vevő könyveiben szerepel, azonban a tulajdonos a lízingbe adó. Szerződéskötéskor rendezni kell a lízingtárgy futamidőt követő tulajdonjogát, mely többféle pénzügyi lízingtípus kialakítását tette szükségessé.
Zárt végű pénzügyi lízing esetében a futamidő végén a lízingelt eszköz az utolsó lízingdíj megfizetésével automatikusan a lízingbe vevő tulajdonába kerül.
Ajánlott a rendszeres ÁFA elszámolásra kötelezett vállalkozások számára, mert bár ezzel a típusú lízingszolgáltatással a lízingbe vevőnek az ÁFA teljes összegét a futamidő elején kell megfizetnie, a beszerzési ár ÁFA-tartalmát a lízingcég által kiállított számla alapján visszaigényelheti. A lízingbe vevő jogosult az értékcsökkenés elszámolására is. Az utolsó lízingdíj, vagy a maradványérték megfizetését követően a lízingtárgy automatikusan a lízingbe vevő tulajdonába kerül. A lízingdíj kamatrésze a számviteli törvény előírásai szerint költségként elszámolható.
Nyílt végű pénzügyi lízingnél a lízingbe vevőnek joga van kijelölni a leendő tulajdonost.
Ajánlott azoknak a vállalkozásoknak, amelyek ÁFA fizetési kötelezettségüket a teljes futamidőre osztanák el és a szerződés megkötésekor még nem biztosak abban, hogy tulajdonjogot akarnak-e szerezni a lízingelt eszközön. A lízingbe vevő a futamidő végén szabadon dönthet, hogy a maradványérték megfizetése ellenében a lízingtárgy tulajdonosává válik, esetleg a szerződés meghosszabbítását kéri a maradványértékről indulva, vagy nem kíván tulajdonjogot szerezni a lízingtárgy fölött. A maradványérték általában a lízingtárgy használt piaci árával egyenlő. Gyakran előforduló forma azonban a teljes amortizációs lízing is, melynél a futamidő hosszát úgy alakítják ki, hogy a lízingtárgy könyv szerinti értéke a futamidő végén nulla legyen. Mivel a lízingtárgy a lízingbe vevő könyveiben szerepel, így ő jogosult az értékcsökkenés elszámolására is.
A lízingdíjak tőkerészének ÁFA-ját az általános forgalmi adóra vonatkozó jogszabályok előírásai szerint vissza lehet igényelni, a kamatrészt a számviteli törvény szerint költségként lehet elszámolni. A tőkerész ÁFA-ját a lízingbe vevő részletekben fizeti meg, illetékfizetési kötelezettsége pedig csak akkor keletkezik, ha a lízingtárgy tulajdonjoga hozzá kerül a futamidő végén.
Kedvező lízingkonstrukció továbbá azon cégek vagy magánszemélyek számára is, amelyek ÁFA-t nem, vagy csak negyedévente tudnak visszaigényelni.