Thomas Robert Malthus
demográfus, klasszikus közgazdász
1766. február 13. – 1834. december 23.
Életútja:
- 1766. február 13-án születt Rookeryben, Angliában. Régi angol nemesi családból származott. Apja, Daniel Malthus, filozófus volt, jóbarátja David Humenak és Jean-Jacques Rousseau-nak.
- 1784-től a Cambridge-i Jesus College hallgatója lett, lelkésznek készült. Az iskolában leginkább matematikával foglalkozott, itt dolgozta ki népesedési elméletét.
- 1797-ben szentelik pappá.
- 1798-ban jelenik meg a Tanulmány a népesedés törvényéről (An Essay on the Principle of Population) című műve.
- 1804-ben megnősül, majd később három gyermek apja lesz.
- 1805-ben a politikai gazdaságtan professzorává nevezik ki a Haileybury-i East India Company College-ban.
- 1818-ban Királyi Társaság tagja lett.
- 1834. december 23-án halt meg, St. Catherine-ben.
Munkássága:
Legnagyobb hatású műve a Tanulmány a népesedés törvényéről (An Essay on the Principle of Population), melyet 1798-ban írt meg. A tanulmány központi gondolata a Föld gyors népesedése következtében fellépő élelmiszerhiány és éhezés. Malthus megállapította, hogy az élelmiszertermelés csak sokkal kisebb ütemben tud növekedni, mint ahogyan a népesség. Ebből következik, hogy az idő előrehaladtával egy egység élelmiszerre egyre több ember fog jutni. Ezért a gazdasági növekedésnek nem jólét lesz a következménye, hanem nyomor. A gyors növekedést Malthus szerint a természet alapból szabályozza háborúkon, betegségeken és bűnözésen keresztül. Emellett javasolt néhány módszert is, amellyel lassítani lehet a népesség növekedését (például későn kötött házasság, vagy fogamzásgátlás - ám ezt nem tartotta morálisan elfogadhatónak). Továbbá ellenezte a szegények szociális támogatását, mivel ezekkel fenntartják a szegénységet. A mű pesszimista hangulatát tovább fokozza azzal, hogy szerinte a korlátozó eszközök nem képesek megakadályozni a demográfiai katasztrófát, csupán késlelethetik.
Mára megdőlt elmélete, azonban mégis jól rávilágít arra a tényre, hogy a Föld erőforrási nem végtelenek, a népesedésnek korlátai vannak.