John Forbes Nash 1928. június 13-án született Bluefieldben, Nyugat-Virginiában. Amerikai matematikus.
Apja, idősebb John Nash elektrotechnikai mérnök. Anyja Virginia Martin, tanárnő.
Magányos elme, egyedül szeretett dolgozni. Már gyerekkorában feltűnt, hogy nem szereti a társaságot.
Családja:
1957-ben feleségül vette a salvadori Alicia López-Harrison de Lardét, aki fizikus hallgató volt az egyetemen. Házasságában egy fia született, John Charles Nash, aki később ugyancsak matematikus lett. Egy házasságon kívüli fia is született 1953. június 19-én John David Stier, akinek az anyja Elenor Stier volt.
Iskolái, munkássága:
Pittsburgh-ben a [Carnegia Mellon University]?-n szerezte diplomáját már 20 évesen. Matematikából ezután PhD fokozatot szerzett a Princeton Egyetemen 1950-ben a nem kooperatív játékelmélet témakörben írt dolgozatával. Ezt az eredményt később Nash-egyensúlynak nevezték el. Témavezetője [Albert W. Tucker]? volt.
Munkássága kiterjedt a nemlineáris parabolikus parciális differenciálegyenletekre és az algebrai geometriára.
[Piet Hein]? után, tőle függetlenül feltalálta a hex nevű játékot. A játékelmélet terén alkotott. A Nash-féle beágyazási tétel szerint minden Riemann-sokaság izometrikusan beágyazható a megfelelő euklideszi térbe.
Betegsége:
1959-ben elmegyógyintézetbe került paranoid skizofrénia miatt. Évek alatt javult az állapota. Fia ugyancsak örökölte a skizofréniát.
Díjai:
- 1994-ben a játékelmélet terén elért eredményeiért Harsányi Jánossal és Reinhard Seltennel közösen megkapta a közgazdasági Alfred Nobel-emlékdíjat. A világhírt azonban az életét feldolgozó film, az Egy csodálatos elme című alkotás hozta meg.
Beszéde a [Nobel-díj]? átvételekor:
"Mindig hittem a számokban, az egyenletekben és logikában, amely az okhoz vezet. De miután egy életen át ezt kutattam, azt kérdezem: mi a logika? Ki dönti el az okot? Kutatásom átvitt a fizikain, a metafizikain, káprázaton és vissza. És megtettem pályám legfontosabb, életem legfontosabb felfedezését. Csak a szerelem rejtélyes egyenleteiben lehet bármi logika vagy okozat. Csakis miattad vagyok itt ma! Te vagy az ok, amiért vagyok. Te vagy a magyarázat. Köszönöm!"
- John von Neumann Theory Prize (Neumann János Elméleti díj) 1978
- Leroy P. Steele díj 1999