Ptk. 531. § (1) Folyószámla-szerződéssel a felek meghatározott jogviszonyból származó kölcsönös pénzköveteléseiknek egységes számlán való elszámolására vállalnak kötelezettséget.
(2) A felek a folyószámlán levő egyes követeléseikkel nem rendelkezhetnek; rendelkezési joguk a folyószámla egyenlegére nézve áll fenn. Végrehajtás alá vonni csak a folyószámlának a végrehajtás foganatosításakor fennálló egyenlegét lehet.
(3) A folyószámlára kerülő egyes követelések elévülése az egyenleg elévülésének kezdő időpontjával veszi kezdetét.
A folyószámla a bankszámlák egyik alapvető fajtája, mely számlán a bank az ügyfelek pénzforgalmát bonyolítja le. A szerződő felek nem rendelkezhetnek a számlára érkező illetve az arra terhelt összegekkel, rendelkezési joguk kizárólag a folyószámla [egyenleg]?ére áll fenn.
A folyószámla egyik sajátossága, ha a számlára érkezett követelések meghaladják a teljesített befizetéseket (jóváírás), akkor az egyenleg negatív is lehet. Ebben az esetben a számlát vezető bank a szerződésben elfogadott feltételekkel [automatikus hitelt]?, vagy a szerződés megkötése előtt elvégzett hitelbírálat alapján megállapított hitelkeret terhére folyószámlahitelt biztosít a számlatulajdonos részére.
A számla nyitásakor szükséges a személyi azonosság igazolása, az adószám bemutatása, valamint az adott folyószámlához kötött minimum tőke elhelyezése, amely később részt vesz a számlaforgalombam.
A számlanyitáskor egyszeri számlanyitási díjat számolnak fel a bankok. A számla vezetéséért havi rendszeres díjat (számlavezetési díj), míg a számlán lebonyolított pénzforgalom után - általában a számlaművelet összegével arányos - egyszeri díjat ([forgalmi díj]?, [tranzakciós díj]?) kell fizetni.
Számlanyitás előtt érdemes tájékozódni a bankok különböző ajánlatai között a folyószámla-használati igényeink figyelembevételvel.