Már 1220 szócikk közül válogathatsz.

Az Ecopédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gazdasági tudástár. Legyél Te is az Ecopédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: Adam Smith
Verzió: 3  
Változtatta: rob3rt
Változtatás dátuma: 2012-03-14 13:55:37
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

Adam SmithAdam Smith

klasszikus közgazdász

 

(1723. június 5. − 1790. július 17.)


 

 

 

 

Szakmai előmenetel: 

  • 1723-ban született Kirkcaldyban, apja ügyvéd, vámtisztviselő volt, Smith születése előtt hat hónappal meghalt.
  • Nagyjából 14 évesen a Glasgow-i Egyetem hallgatója lett, morálfilozófiát tanult.
  • 1740-ben az oxfordi Balliol College-ban folytatj filozófiai tanulmányait.
  • 1746-ban visszatért Kirkcaldybe, de sokáig nem talált magának megfelelő állást.
  • 1748-tól Edinburgh-ben kezdett oktatni, angol irodalomból, jogból, filozófiából és retorikából tartott előadásokat, órái népszerűek voltak a hallgatók körében.
  • 1751-ben a Glasgow-i Egyetem logika professzorává nevezik ki.
  • 1752-ben morálfilozóiai professzor lesz.
  • 1759-ben jelenik meg Az erkölcsi érzelmek elmélete című műve.
  • 1763-ban elhagyja az egyetemet, mivel egy jövedelmezőbb állást kap, Buccleugh herceg tanára lesz. Ezen idő alatt sokat utaznak, melynek során Smithnek alkalma nyílik megismerni a fiziokratizmus legnagyobb alakjait, Anne Robert Jacques Turgot-ot és Francois Quesnay-t, valamint Voltaire-t. Az utazásnak 1766-ban lesz vége.
  • 1776-ban megjelenik A nemzetek gazdasága című könyve, mely nagy hatást gyakorol a közgazdaságtanra.

  • 1763-ban elhagyja az egyetemet, mivel egy jövedelmezőbb állást kap, Buccleugh herceg tanára lesz. Ezen idő alatt sokat utaznak, melynek során Smithnek alkalma nyílik megismerni a [fiziokratizmus] legnagyobb alakjait, Anne Robert Jacques Turgot-ot és [Francois Quesnay]-t, valamint Voltaire-t. Az utazásnak 1766-ban lesz vége.
  • 1776-ban megjelenik A nemzetek gazdasága című könyve, mely nagy hatást gyakorol a [közgazdaságtan]ra.

  • 1778-ban édesnyjához költözik és vámfőtisztviselő lesz.
  • 1790-ben, 67 évesen hunyt el.

 

 

Művei:

 


Az erkölcsi érzelmek elmélete, eredeti címe The Theory of Moral Sentiments. A mű alapgondolata, hogy a társadalmi együttélés alapját és az erkölcsöt az egymás iránt érzett szolidaritás határozza meg.

 

A nemzetek gazdagsága, eredeti címe: An Inquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations, rövidebben: The Wealth of Nations. A könyv nagy sikert aratott, a közgazdaságtan egy meghatározó alappillérévé vált, későbbi közgazdászok is e könyv fogalomrendszere szerint dolgozták ki elméletüket. Smith ezen könyvével tulajdonképpen megalapította a klasszikus közgazdaságtant.
A könyv szerint maga a szabad piac egy meghatározott rendez elv szerint állítja elő a megfelelő mennyiségű és kombinációjú javakat. Ezt a rendező elvet Smith a "láthatatlan kéz" metaforájával illette. Az állami beavatkozást a gazdasági életbe nem tartotta jó megoldásnak, nem bízott a politikusokban. A mű fő motívuma az emberek önérdek követése, melynek során kénytelen másoknak dolgozni, kialakítva a munkamegosztást.


A nemzetek gazdagsága, eredeti címe: An Inquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations, rövidebben: The Wealth of Nations. A könyv nagy sikert aratott, a közgazdaságtan egy meghatározó alappillérévé vált, későbbi közgazdászok is e könyv fogalomrendszere szerint dolgozták ki elméletüket. Smith ezen könyvével tulajdonképpen megalapította a [klasszikus közgazdaságtan]t.
A könyv szerint maga a szabad piac egy meghatározott rendez elv szerint állítja elő a megfelelő mennyiségű és kombinációjú javakat. Ezt a rendező elvet Smith a "láthatatlan kéz" metaforájával illette. Az állami beavatkozást a gazdasági életbe nem tartotta jó megoldásnak, nem bízott a politikusokban. A mű fő motívuma az emberek önérdek követése, melynek során kénytelen másoknak dolgozni, kialakítva a munkamegosztást.










Patikapédia Jógapédia Netpédia Biciklopédia Vinopédia Mammutmail Webfazék
egyészségügyi enciklopédia jóga gyakorlatok, tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár borkulturális tudástár nagy fájlok küldése online receptek