Magyarországon a magánnyugdíjpénztárak alkotják a hárompilléres nyugdíjrendszer második alappillérét. A magánnyugdíjpénztárak már léteztek hazánkban a két világháború között is, azonban a második világháború utáni államosításokkal eltörölték a rendszert. A rendszerváltás után, 1998. január 1-jén kezdhették el újra működésüket.
A létrejöttüket gazdasági és demográfiai tényezők egyaránt elősegítették. A társadalom fogyásával és elöregedésével egyre nagyobb teher hárul az állami nyugdíjpénztárra, amely hosszú távon nem tudja egyedül finanszírozni a nyugdíjrendszert.
A magánnyugdíjpénztárak jogi hátterét a magánnyugdíjról és a magánnyugdíjpénztárakról szóló 1997. évi LXXXII. törvény szabályozza. Jelenleg a bruttó jövedelem 8%-át kell magánnyugdíjpénztári [járulék]? formájában befizetni, és 1,5%-ot pedig az állami nyugdíjbiztosítónak utal a munkaadó.
Magyarországon működő nyugdíjpénztárak
- AEGON Magyarország Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár
- Allianz Hungária Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár
- Aranykor Országos Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár
- UNIQA és Egyesült Közszolgálati Nyugdíjpénztár
- Budapest Magánnyugdíjpénztár
- AXA Magánnyugdíjpénztár
- Dimenzió Magánnyugdíjpénztár
- Életút Első Országos Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár
- ERSTE BANK Magánnyugdíjpénztár
- Évgyűrűk Magánnyugdíjpénztár
- GENERALI Nyugdíjpénztár Magánnyugdíjpénztári Ágazat
- HONVÉD Nyugdíjpénztár Magánnyugdíjpénztári Ágazat
- ING Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár
- MKB Rt. Magánnyugdíjpénztára
- Országos Takarékpénztár és Kereskedelmi Bank Rt. Magánnyugdíjpénztár
- Postás Magánnyugdíjpénztár
- Quaestor Országos Magánnyugdíjpénztár
- Vasutas Önkéntes- és Magánnyugdíjpénztár
- Villamos-energiaipari Társaságok Nyugdíjpénztára
Aktualizálás
A 2011 január 1-től hatályos 2010. évi CLIV. törvény a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapról, és a szabad nyugdíjpénztár-választás lebonyolításával összefüggő egyes törvénymódosításokról több, a nyugdíjrendszer alapjait érintő változást hozott.
A sokat támadott törvény szabályozásai arra késztették a magánnyugdíjpénztári tagok túlnyomó többségét, hogy visszalépjen az állami nyugdíjrendszerbe, ezzel gyakorlatilag felszámolva a magánnyugdíjpénztár intézményét.
Az [Önkéntes magánnyugdíjpénztár]?, mint öngondoskodási forma továbbra is elérhető, illetve a 2011. december 23. napján elfogadott 2011. évi CXCIV. törvény változtatott az előző szabályozáson, így egy éves átmenet után a törvény 49. § (9) bekezdése azzal, hogy a tagok eddigi kötelező tagdíját (10%) véglegesen átirányította a [Nyugdíjbiztosítási Alap]?ba eltöröli a 2010. évi CLIV. törvény 36. §-ával bevezetett kritikus rendelkezést (Tny. 2. § (6) bekezdés), amely a maradó pénztártagokat 2011. december 1. napjától kizárta a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerből.
Ezzel együtt a törvény újból megnyitotta a lehetőséget a magánnyugdíjpénztári tagok számára, hogy 2012. március 31-ig saját kérésükre áttérjenek a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe (49. § (6) bekezdés), de eltérően a 2011-es visszalépéstől a nyilatkozatot most nem a maradóknak, hanem a TB-be visszalépőknek kell tenni a magánnyugdíjpénztárak felé.