A nyugdíjpénztári hozamok nagysága alapján a pénztárak között rangsor állítható fel, mely alapján összehasonlítással élhetünk.
Egy adott évben elért hozam alapján azonban nem szabad messzemenő következtetéseket levonni. Mindenképpen érdemes hosszú távon szemlélni a hozamok alakulását, hiszen ez ad világos és tiszta képet arról, hogy egy önkéntes vagy magán nyugdíjpénztár milyen eredményes.
A választható portfóliók rendszere
Minden nyugdíjpénztár három portfóliót alakított ki. A legkisebb kockázatú a klasszikus, közepes kockázatú a kiegyensúlyozott, míg a legkockázatosabb a növekedési portfólió. A tagok belépéskor választhatnak, hogy befizetéseik melyik portfólió szerint legyenek befektetve, és később is dönthetnek a portfólióváltás mellett.
A magánnyugdíjpénztárak hozamai
Forrás:
Mit mutatnak a magánnyugdíjpénztári hozamok? - Netfolio.hu
Aktualizálás
A 2011 január 1-től hatályos 2010. évi CLIV. törvény a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapról, és a szabad nyugdíjpénztár-választás lebonyolításával összefüggő egyes törvénymódosításokról több, a nyugdíjrendszer alapjait érintő változást hozott.
A sokat támadott törvény szabályozásai arra késztették a magánnyugdíjpénztári tagok túlnyomó többségét, hogy visszalépjen az állami nyugdíjrendszerbe, ezzel gyakorlatilag felszámolva a magánnyugdíjpénztár intézményét.
Az [Önkéntes magánnyugdíjpénztár]?, mint öngondoskodási forma továbbra is elérhető, illetve a 2011. december 23. napján elfogadott 2011. évi CXCIV. törvény változtatott az előző szabályozáson, így egy éves átmenet után a törvény 49. § (9) bekezdése azzal, hogy a tagok eddigi kötelező tagdíját (10%) véglegesen átirányította a [Nyugdíjbiztosítási Alap]?ba eltöröli a 2010. évi CLIV. törvény 36. §-ával bevezetett kritikus rendelkezést (Tny. 2. § (6) bekezdés), amely a maradó pénztártagokat 2011. december 1. napjától kizárta a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerből.
Ezzel együtt a törvény újból megnyitotta a lehetőséget a magánnyugdíjpénztári tagok számára, hogy 2012. március 31-ig saját kérésükre áttérjenek a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe (49. § (6) bekezdés), de eltérően a 2011-es visszalépéstől a nyilatkozatot most nem a maradóknak, hanem a TB-be visszalépőknek kell tenni a magánnyugdíjpénztárak felé.