A hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény szerint:
"Hitelnyújtás: a hitelező és az adós között írásban létesített hitelszerződés alapján meghatározott hitelkeret rendelkezésre tartása az adós részére, jutalék ellenében és a hitelintézet kötelezettség vállalása meghatározott szerződési feltételek megléte esetén a kölcsönszerződés megkötésére, vagy egyéb hitelművelet végzésére."
A 2009. évi LXXXVI. törvény a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény pénzforgalmi intézményekkel és pénzforgalmi szolgáltatással összefüggő módosításáról ezt módosította:
"Hitelnyújtás: a hitelező és az adós között írásban létesített hitelszerződés alapján meghatározott hitelkeret rendelkezésre tartása az adós részére, jutalék ellenében és a hitelező kötelezettségvállalása meghatározott szerződési feltételek megléte esetén a kölcsönszerződés megkötésére, vagy egyéb hitelművelet végzésére."
Magyarországon csak a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) engedélyével működő bankok, [pénzügyi vállalkozás]?ok kínálhatnak hitelt. Mellettük azok a határon átnyúló szolgáltatást kínáló vagy itthon [fióktelep]? formájában működő piaci szereplők működnek legálisan, amelyeket az Európai Unió valamely más pénzügyi felügyelete engedélyezett, s hazai működésüket a PSZÁF regisztrálta (listájuk nyilvános, megtalálható a magyar hatóság honlapján).
A hitelnyújtás nem más, mint a pénzmegtakarítók ([betétes]?ek) megtakarításainak, saját tőkének, harmadik személy vagy pénzintézet pénzeszközeinek eljuttatása a pénzfelhasználókhoz ([hitelfelvevő]?). Megkülönböztetjük a hitelszerződés és [kölcsönügylet]? fogalmát, bár a hitelezési tevékenység során gyakran szinonimaként használják őket.
- Bankhitel
- Bankkölcsön
- Egyéb, nem hitelintézet által nyújtott hitel vagy kölcsön hitelszerződés vagy [kölcsönszerződés]? alapján