A végtörlesztés alapvetően a különböző [kölcsön]?ügyletek határidő előtti végleges teljesítésére alkalmazott fogalom, 2011 óta pedig a második Orbán-kormány által hozott otthonvédelmi intézkedéssorozat részeként "a devizában nyújtott és [forint]?ban törlesztett (deviza alapú), a Magyar Köztársaság területén lévő lakóingatlanon alapított zálogjog vagy az ún. garantált hitelrészre vállalt állami készfizető kezesség fedezetével kötött [kölcsönszerződés]? alapján, rögzített forint árfolyamon teljesített teljes előtörlesztés".
Az elmúlt évek során a gazdasági helyzet változásaival összefüggően emelkedő devizaárfolyamok országos szinten tették kezelhetetlenné a deviza alapú [jelzálogkölcsön]?ök előre kalkulált visszafizetését, nehéz helyzetbe hozva az adósok tízezreit, és a nem fizetett kölcsönök miatt a jelzálogtulajdonos bankokat. 2011 nyarán az Országgyűlés elfogadta a devizakölcsönök törlesztési árfolyamának rögzítéséről és a lakóingatlanok kényszerértékesítésének rendjéről szóló 2011. évi LXXV. törvényt (Rögzített árfolyam tv.), mely törvényileg meghatározta az egyes devizában nyújtott, forintban törlesztett kölcsönök esetében alkalmazható legmagasabb árfolyamot.
Ezt követően 2011 szeptember 29-én lépett hatályba az otthonvédelemmel összefüggő egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXI. törvény, mely több, vonatkozó törvényt módosít úgy, bizonyos feltételek mellett lehetővé teszi a nehezen törleszthető kölcsönök határidő előtti végleges teljesítését, azaz végtörlesztését.
A rögzített árfolyamon történő végtörlesztést az az adós veheti igénybe, aki deviza alapú jelzáloghitel szerződéssel rendelkezik és:
- a végtörlesztéssel érintett deviza alapú kölcsönének folyósításánál az adott deviza árfolyama nem volt magasabb, mint: svájci frank hitelek esetén 180 forint, euró hitelek esetén 250 forint, jen hitelek esetén 2 forint,
- kölcsönszerződését 2011. június 30-ig, azaz árfolyamrögzítéshez kapcsolódó 2011. évi LXXV. törvény hatályba lépésének napjáig a bank nem mondta fel,
- a végtörlesztési szándékáról 2011. december 30. napjáig írásbeli igénybejelentést nyújt be a végtörlesztéssel érintett deviza alapú kölcsönt nyújtó pénzügyi intézmény felé,
- amennyiben az érintett deviza alapú kölcsönéhöz közvetlenül kapcsolódik áthidaló kölcsönből vagy gyűjtőszámlahitelből eredő tartozás, vagy egyéb nem a végtörlesztéshez kapcsolódó díj, (pl. kampányidőszak során elengedett díjak, végrehajtási eljárás költségei, a kölcsönszerződés felmondásának költségei), annak teljes összegű megfizetését a végtörlesztésre vonatkozó írásbeli igénybejelentéssel egyidejűleg vállalja, valamint
- a végtörlesztési igénybejelentés benyújtása után 60 napon belül a szükséges összeget befizeti, átutalja.
A törvényben meghatározott kedvezményes végtörlesztési lehetőség az otthonvédelmet szolgálja, így az igénybevételt kizárólag a lakáscélú ingatlanokra terhelt jelzálogkölcsönök esetében teszik lehetővé. A hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi 112. törvény (Hpt.) 2. számú melléklet III. 4. bekezdése alapján kizárja az igénybevétel lehetőségét a jogi személyek (pl. kft., önkormányzat), jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok (pl. betéti társaság) és egyéni vállalkozók esetében is.
A végtörlesztés költségei:
A Hpt. 200/B. § (4) és (5) d) pontja leírja, hogy:
- a [pénzügyi intézmény]? a végtörlesztésért költségtérítést és egyéb díjat vagy jutalékot nem számíthat fel az adós terhére
- végtörlesztés egészben vagy részben történő teljesítése érdekében nyújtott kölcsönre vonatkozó pénzügyi szolgáltatás közvetítéséért nem kérhető díjazás.
E szabályozás alapján közvetlenül a végtörlesztéshez a pénzügyi intézmények nem számíthatnak fel külön díjakat, de ezen kívül a végtörlesztés folyamatában felmerülhet további költség pl. közjegyzői díj, melyet az adósnak kell fizetnie.
A 2011. évi CXXI. törvény módosításokat tartalmaz az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény, a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény, az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény, valamint a hiteles tulajdonilap-másolat igazgatási szolgáltatási díjáról szóló 1996. évi LXXXV. törvény vonatkozó részeire melyek alapján a végtörlesztő személyt a pénzügyi intézmények által elengedett követelések és az otthonvédelmi rendelkezések folytán a magánszemélyeknek nyújtott vagyoni előny, az ingatlan értékesítéséből származó jövedelem, a kedvezményes bérleti díj formájában juttatott bevétel, az ingatlan kedvezménnyel történő visszavásárlása kapcsán terhelő ajándékozási, a visszterhes vagyonátruházási illetékkötelezettség, illetve a személyi jövedelemadó alól. A kapcsolódó jogszabályok rendelkeznek továbbá a végtörlesztéssel megszűnő hitelezői biztosítékok törlésére, illetve az otthonvédelemmel kapcsolatos (pl. a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. javára bejegyzésre kerülő vagyonkezelői-) jogok bejegyzésére irányuló ingatlan-nyilvántartási eljárás igazgatási szolgáltatási díj alóli mentességéről is.
Forrás: 2011. évi CXXI. törvény az otthonvédelemmel összefüggő egyes törvények módosításáról
www.adozona.hu