A hitelezéssel foglalkozó intézetek illetve cégek hitelkockázat csökkentő elemként veszi figyelembe a fedezeteket, amelyre vonatkozó részletes eljárásrendet az adott pénzintézet [Fedezetértékelési szabályzat]?a tartalmazza. A megfogalmazott alapelvek:
- A hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény 78.§.(1) bekezdése értelmében a hitelintézetnek a kihelyezésről történő döntés előtt meg kell győződnie a szükséges fedezetek, illetőleg [biztosíték]?ok meglétéről, valós értékéről és érvényesíthetőségéről.
- A törvény és a kintlévőségek, befektetések, mérlegen kívüli tételek és a fedezetek minősítésének, értékelésének szempontjairól, a hitelezési kockázat mérsékléséről szóló 196/2007. (VII.30.) Korm. rendelet a hitelintézetek számára előírja az igazgatóság által elfogadott és a hitelintézet könyvvizsgálójával egyeztetett fedezetértékelési szabályzat alkalmazását.
A hitelintézetnek a fedezetértékelési szabályzatban meg kell határoznia, hogy a kockázatvállalásai során milyen fedezeteket fogad el. Meg kell jelölnie azoknak a biztosítékoknak a körét, amelyek a kockázatvállalás megtérülésénél elsődleges fedezetet jelenthetnek, és az ügyfél, illetve partner hitelképességi vizsgálata nélkül a kockázatvállalás megalapozásául szolgálhatnak.
A fedezetként elfogadható eszközöket a Fedezet valamint a Biztosítékok szócikk alatt tárgyaljuk.
A fedezetértékelési szabályzatnak legalább a következőket kell tartalmaznia:
- a szerződésekben szereplő leggyakrabban alkalmazott jogi kikötéseket és biztosítékokat, amelyeket a hitelintézet alkalmaz,
- azokat a szempontokat, amelyeket a hitelintézet a fedezetek elfogadhatóságának (milyen típusú fedezeteket és milyen feltételekkel fogad el), valamint értékének, az értékesíthetőség és a hozzáférhetőség megállapításához vizsgál, a fedezetek értékelése során a hitelintézet által alkalmazott módszereket, és azt, hogy milyen értéket vesz alapul a fedezet értékelésekor,
- a fedezetek értékelése során alkalmazott eljárási, hatásköri, illetőleg felelősségi rendet, valamint a személyi felelősöket,
- a fedezetek meglétében, értékében és érvényesíthetőségében bekövetkezett változások esetén alkalmazandó eljárásokat, valamint a rendszeres, utólagos értékelés gyakoriságát.
Ezen eljárás során a hitelnyújtó szakértőt vonhat be, vagy saját fedezetértékelő csoportját bízhatja meg az egyes eszközök fedezetértékének megállapítására.
Az eljárás díját az egyes pénzintézetek fedezetértékelési vagy vagyonértékelési díjnak nevezik, mértéke konstrukciónként vátozhat, általában a hitelfelvevők külön díjként fizetik.