A kormány 2010 októberében nyújtotta be az adócsomagot, amiből kiderült: az összevont adóalapot 2011-től 1 és 2 eltartott esetén 62 500 forinttal, 3 vagy több esetén 206 250 forinttal lehet csökkenteni - havonta és eltartottanként.
A Magyar Nemzeti Bank számításai szerint a családok 41,8 százaléka rosszabbul jár, 20 százalékuknál nem változik a helyzet, 38,2 százaléknak pedig jobb helyzetet teremt az új adórendszer. A gyermektelen családok helyzetére ki nem térő Nemzetgazdasági Minisztérium becslése szerint viszont az egygyermekes szülők 58 százalékának, a kétgyermekesek 68 százalékának és a háromgyermekesek 98 százalékának nem kell szja-t fizetnie az új szabályok miatt.
Ki után jár a családi adókedvezmény 2011-től?
A magánnyugdíjpénztárak hozamai |
A nyugdíjpénztári hozamok nagysága alapján a pénztárak között rangsor állítható fel, mely alapján összehasonlítással élhetünk. |
A kedvezményezett eltartottak után lehet elszámolni az adókedvezményt, ebbe a körbe elsősorban azok tartoznak, aki után a családi pótlék is igénybe vehető. Így a vér szerinti és örökbefogadó szülők vehetik igénybe az adókedvezményt. Jogosult továbbá a várandós nő és a vele közös háztartásban együtt élő házastársa is.
A gyermekeken kívül ide sorolhatók a rokkantsági járadékban részesülők. Bár az eltartottak után nem jár kedvezmény, de a kedvezmény összegének kiszámításakor figyelembe kell venni.
Ilyen eset, ha a családban az első, felsőfokú alapképzésben résztvevő húszas éveiben járó gyerek van. Ha tehát két gimnazista gyermek mellett egy egyetemista is van, akkor három gyerek után számítható a családi adókedvezmény, de csak a két gyerek után járó 33.000-33.000 forint adó vonható le havonta.
Hogyan lehet igénybe venni a családi kedvezményt?
Főszabályként egy gyerek után egyszeresen, azaz csak az egyik szülő élhet a lehetőséggel. Azonban a kedvezmény a jogosulttal közös háztartásban élő házastárssal, élettárssal az összeg vagy a kedvezményezett eltartottak megosztásával közösen is érvényesíthető. Az élettársak esetében további feltétel, hogy az egyedülállók családi pótlékát egyikük se vegye igénybe.
Tehát egy gyermek után általában egyik szülő veheti igénybe a kedvezményt. Azonban ha közös háztartásban élnek a házastársak és az említett feltétellel az élettársak is megoszthatják egymás között a kedvezményt akár annak összege alapján, akár egyes gyerekenként. Ennek akkor van jelentősége, ha egyik szülőnek sincs akkora jövedelme, hogy a teljes kedvezményt igénybe tudná venni.
Családi adókedvezmény nyilatkozat
Írásban kell nyilatkozni a jogosultságáról, magzat esetében a várandósságról, a családi kedvezmény megosztása esetén pedig a megosztásról. Fel kell sorolni – a magzat kivételével – minden eltartott adóazonosító jelét, ennek hiányában természetes személyazonosító adatait, lakcímét, megosztás esetén a másik fél adóazonosító jelét is.
A családi adókedvezmény nyilatkozat letöltése
Adóelőleg-nyilatkozat 2011. évben a családi kedvezmény érvényesítéséről a munkáltatótól (doc)
Adóelőleg-nyilatkozat 2011. évben a családi kedvezmény érvényesítéséről a munkáltatótól (pdf)