Magyarország központi bankja (vagy jegybankja) a Magyar Nemzeti Bank (rövidítve MNB). A jegybank elnöke az [Országgyűlés]?nek beszámolási kötelezettséggel tartozik.
Fő feladatai közé tartozik a monetáris politika igazgatása, az árstabilitás felügyelete, a pénzkibocsátás és a devizatartalékok kezelése. A jegybank elsődleges célja, hogy fenntartsa az árstabilitást, másodlagos célja pedig a kormány gazdaságpolitikájának támogatása (az elsődleges cél betartása mellett).
Feladatait a jegybanktörvény határozza meg:
- a monetáris politika megvalósítása,
- a forintbankjegy és -érme kibocsátása
- az ország hivatalos deviza- és aranytartalékának kezelése,
- devizaműveletek végzése,
- a belföldi fizetési és elszámolási, valamint értékpapír-elszámolási rendszerek kialakítása és felügyelete,
- a pénzforgalom lebonyolításának szabályozása,
- a pénzügyi rendszer stabilitásának felügyelete,
- statisztikai adatok összegyűjtése és szolgáltatása az EU felé,
- számlavezetés a bankok és hitelintézetek részére, illetve hitelek nyújtása, valamint betétek elfogadása ugyanezektől.
Montáris tanács: lásd bővebben a Monetáris Tanács című szócikkben.
Kamatok és árfolyamok: a jegybank irányadó kamatként megállapítja a jegybanki alapkamatot. A bankok, hitelintézetek az irányadó kamat alapján határozzák meg kamataikat. A jegybank emellett a külföldi pénznemek forintra váltásával és a forint külföldi pénznemre való váltásával is foglalkozik. Hivatalos árfolyamokat jegyez és tesz közzé, továbbá szükség és lehetőség szerint igyekszik befolyásolni és védeni az árfolyamokat.
Pénzkibocsátás: A jegybanktörvény kizárólagos jogot biztosít a Magyar Nemzeti Banknak a készpénz-előállítás és forgalomba hozatal területén. Az új címletű bankjegyek, érmék kibocsátását, valamint a régi bankjegyek és érmék bevonását a jegybank elnöke hozza nyílvánosságra. Emellett a jegybank ellátja a hamisítás elleni védelemmel kapcsolatos technikai és egyéb feladatokat is.
Lásd bővebben: Magyar Nemzeti Bank honlapja, magyarország.hu