Bankszámla azonosítása
A bankszámla azonosítása az elnevezése és a száma alapján történik.
Az elnevezése általában a számlatulajdonos neve, de a cégszerű tulajdonosok elnevezés alapján is megkülönböztethetik különböző célokra használt bankszámláikat. Maga az elnevezés tehát nem hivatalos azonosító, ezért a bankok egységes rendszert dolgoztak ki a számlák jelölésére, így alakult ki a pénzforgalmi jelzőszám, köznapi nevén a bankszámlaszám.
A bankszámlaszám felépítése
A bankszámlaszám alapvetően 3-szor 8 numerikus karakterből (számokból) áll, melynek utolsó csoportját gyakran nem használják, így a számlaszám 16 vagy 24 jegyű számsor lehet. A számsort a bankok meghatározott szabályok szerint állítják össze, így általános információt tartalmaznak a következők szerint:
- Az első 8 karakter első három számjegyét a Magyar Nemzeti Bank határozza meg, ez a számlavezető hitelintézet nyilvántartott azonosítója.
- A következő négy számjegy a hitelintézet fiókját vagy számlavezető helyét jelöli, ez a fiókazonosító.
- A nyolcadik számjegy úgynevezett ellenőrző szám.
- A 9.-16. vagy 9.-24. karakter a bankszámla tulajdonosának azonosító száma, ez az ügyfélazonosító.
Az ügyfélazonosító szám generálása bankonként eltérő módon történik. Egyes bankok kódszámokkal különböző információkat foglalnak bele a rendszerezés érdekében, pl., hogy lakossági vagy vállalati számláról van-e szó, milyen devizanemben van vezetve, stb.
További képzési folyamat után a belföldi pénzforgalmi jelzőszámból, - azaz a bankszámlaszámból - nemzetközi pénzforgalmak lebonyolításához szükséges IBAN-kódot (International Bank Account Number - nemzetközi bankszámlaszám) kapunk.