A Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) által kiadott Biztosítási ábécé szerint a hitelbiztosítás - "a hitelezésből eredő kockázatok és károk fedezetéül szolgáló biztosítási forma, melynél a biztosított mindig a hitelező”.
A köznyelvben használt hitelbiztosítás szó félreértésekre adhat okot, sokan használják a banki hitel- vagy kölcsönszerződés biztosításaként kötött hitelfedezeti biztosítás vagy a [törlesztési biztosítás]? szinonímájaként.
A hitelbiztosítás a kereskedelemben, üzleti életben használatos fogalom, és a vevői nemteljesítések esetére van feltalálva. Az áruforgalomban ugyanis ritka az azonnali fizetés, többnyire 30-60-90-180 napra fizetnek egymásnak a felek, vagyis a szállító addig hitelezi a vevőt. Ezen időtartamok alatt persze sok minden történhet egy vevő céggel, és ennek a kockázatnak az áthidalására vannak a speciális hitelbiztosítók.
A hitelbiztosítás célja a belföldi és export áruszállításból vagy szolgáltatás nyújtásából (nyitva szállítás) adódó kereskedelmi kockázatok csökkentése, a vevő fizetésképtelenségéből vagy késedelmes fizetéséből eredő veszteségek fedezése, az egyedi termékek gyártási kockázatának minimalizálása és a vevők hitelképességének folyamatos vizsgálata és ellenőrzése.
A hitelbiztosítás főszabály szerint csak a teljes forgalomra, illetve ügyfélkörre köthető, hiszen csak így teremthető meg a kockázatos, illetve kevésbé kockázatos vevők közötti egyensúly. Fedezetbe minden, a Biztosító által elfogadható kockázatúnak ítélt ország bevonható.