THM - Teljes Hiteldíj Mutató
Kiszámítását és közzétételét a 41/1997. (III. 5.) Kormányrendelet szabályozza.
A [hitelintézetek]? által nyújtott hiteltermékek a kamat mellett más költségeket is tartalmaznak, melyek növelik a visszafizetendő pénzösszeg nagyságát.
Ennek jelzésére jött létre a THM, azaz a teljes hiteldíjmutató amelyet három hónapnál hosszabb futamidejû kölcsönök esetén kell feltüntetni.
Ez a százalékos érték - mint ahogy a neve is jelzi -, a hitel teljes díját mutatja meg, azaz gyakorlatilag minden olyan költség bennefoglaltatik, amit a banknak kell fizetnünk (költség, jutalék, díj). Értékét mindig kamatos kamatozással kell számítani. A hitelszerződés megkötése előtt tájékozódjunk részletesen, hogy milyen költségeket és mikor kell megfizetni.
A THM számításának szabályai a 41/1997. (III. 5.) Kormányrendelet 2008. 05. 16.-ig hatályba lépett módosításai alapján:
"8. § (1) A teljes hiteldíj mutató (a továbbiakban: THM) az a belső kamatláb, amely mellett az ügyfél által visszafizetendő tőke és hiteldíj egyenlő az ügyfél által a hitel folyósításáig bezárólag a kölcsönnel kapcsolatban - a (2) bekezdésben meghatározott kivételekkel - fizetett összes költséggel csökkentett hitelösszeggel. A THM számításánál az ügyfél által a pénzügyi intézménynek fizetett költségeket, valamint a harmadik személynek fizetett költségek közül az ügyfél által felajánlott fedezet értékbecslésének díját és lakásépítéseknél a helyszíni szemlék díját kell figyelembe venni.
(2) A THM számításánál nem vehető figyelembe:
a) a prolongálási költség,
b) a késedelmi kamat,
c) az egyéb olyan fizetési kötelezettség, amely a szerződésben vállalt kötelezettség nem teljesítéséből származik,
d) a biztosítási és garanciadíjak, valamint
e) az átutalási díjak.
(3) A pénzügyi intézmény a 12. § szerint adott tájékoztatásban meghatározott díjakon és költségeken túlmenően az ügylet szerződés szerinti teljesítése esetén az ügyféllel szemben további jogcímen költséget, díjat nem számíthat fel.
(4) Ha a hitelintézet olyan összetett szolgáltatást kínál, amelynél a visszafizetendő kölcsönösszeg egésze, vagy egy része egy másik szolgáltatás keretében képződik meg az ügyfél befizetéseiből, akkor a THM értékét e befizetések figyelembevételével kell megállapítani. A hitel visszafizetéséhez nem kapcsolódó esetleges többletszolgáltatás díját nem kell figyelembe venni."
A THM-et elsősorban a hirdetéseken láthatjuk, gyakran "tól-ig" értékként (pl. THM: 15,49 - 22,57 %), hiszen egy adott hitelfajtánál a hitelösszeg, a futamidő és egyéb tényezők függvényében eltérhet a konkrét THM. Az egyedi szerződésünkben azonban már csak a pontosan kiszámolt, kizárólag a mi hitelünkre vonatkozó THM-mel találkozhatunk. A THM egyéves időszakra vetített érték.