2010. július 23-án az Országgyűlés elfogadta a kormány 29 pontból álló törvénycsomagját, mely a gazdaság számos területén vezetett be módosításokat. Fő irányvonalai tartalmaztak változtatásokat az adórendszerben, átalakításokat a közszférában, intézkedéseket a kis- és középvállalkozások fejlesztése érdekében.
2011. március 1-én a kormány újabb, ezúttal 26 pontból álló tervet ismertetett, mely ismét a gazdasági növekedés érdekében kidolgozott intézkedéseket tartalmaz - ez az akcióterv kapta a Széll Kálmán Terv nevet.
A kormányzati kommunikáció szerint a Széll Kálmán Terv célja Magyarország államadósságának kezelhető szintre csökkentése, illetve újratermelődésének megakadályozása. A terv ezt a célt a társadalomszerkezet, a munkaerőpiac, a vállalkozási környezet illetve az állam működésének átalakítására irányuló intézkedéssorozat végrehajtásában vázolja fel, melynek lépései az alábbiak:
1. A törvénymódosítás hatályba lépésétől évi negyvenről húsz napra csökkentik a miniszterek szabadságát.
2. 2011. április 1-től a Nemzeti Erőforrás Minisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium konzultációkat folytat az érintettekkel egy új, hatékonyabb gyógyszer-finanszírozási rendszer kialakítása érdekében.
3. 2011. július 1-ig a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a Belügyminisztérium kidolgozza a rezsiköltségek befagyasztását lehetővé tévő szabályozás részleteit.
4. 2011. július 1-ig az Országgyűlés elfogadja az új közbeszerzési törvényt.
5. 2011. július 1-ig elkészítik az új, sok ember munkáját igénylő közmunkák kivitelezési terveit, és előkészítik a közmunkarendszer keretéül szolgáló új jogszabályokat a Belügyminisztérium, a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Vidékfejlesztési Minisztérium vezetésével.
6. 2011. július 1-ig a Nemzeti Erőforrás Minisztérium koordinálásával megalkotják azokat a jogszabályokat és létrehozzák azokat az intézményeket, amelyek az új rokkanttá nyilvánítási rendszer alapjait jelentik.
7. 2011. július 1-ig a Nemzeti Erőforrás Minisztérium az érintett tárcákkal együtt felülvizsgálja a korengedményes nyugdíjak rendszerét és javaslatot tesz azok megváltoztatására.
8. 2011. július 1-ig a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, a Belügyminisztériummal, a Honvédelmi Minisztériummal, és a Nemzeti Erőforrás Minisztériummal együtt kidolgozza az új közszolgálati életpálya modelleket.
9. 2011. július 1-ig a Nemzeti Erőforrás Minisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium felülvizsgálja a táppénz-folyósítás szabályait és javaslatot tesznek azok átalakítására.
10. 2011. július 1-ig a Nemzeti Erőforrás Minisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium megalkotja az új gyógyszer-támogatási rendszer működéséhez szükséges jogszabályokat.
11. 2011. július 1-ig a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium megvizsgálja, hogy a jelenlegi büntetőjogi szabályozás elégséges visszatartó erőt jelent-e a táppénzcsalásokkal szemben.
12. 2011 szeptemberéig elfogadják a közoktatási és felsőoktatási rendszert szabályozó új jogszabályokat.
13. 2011. december 31-ig megalkotják azokat a jogszabályokat, amelyek az új nyugdíjrendszer működéséhez szükségesek.
14. 2011. december 31-ig a Nemzetgazdasági Minisztérium megalkotja azokat a további lépéseket, amelyek a vállalkozások adósságterhének további csökkenéséhez vezetnek.
15. 2011. december 31-ig a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium kidolgozza a MÁV adósságrendezésének és átszervezésének tervét.
16. 2011. december 31-ig a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium megalkotja azokat a jogszabályokat, amelyek a végrehajtási és felszámolási eljárások gyorsítása és átláthatóvá tétele révén csökkentik a vállalkozások terheit.
17. 2012. január 1-ig az új, átlátható rokkanttá nyilvánítási rendszer keretében méltányosan és elvszerűen felülvizsgálják a korábbi minősítéseket.
18. 2012. január 1-jével megalakul a Nemzeti Közlekedési Holding, és megkezdődik a közösségi közlekedés szervezeti konszolidációja.
19. 2012. január 1-jével elindítják a közmunkák új rendszerét.
20. 2012. január 1-én hatályba lép az új, fenntartható nyugdíjrendszer.
21. Befagyasztják a pártok nominális támogatásának értékét a 2011-es szinten.
22. Az új alkotmány hatályba lépésével bevezetik az adósságfék intézményét.
23. 2012. szeptember 1-én hatályba lép az új közoktatási törvény.
24. 2012. szeptember 1-jével megkezdi működését a felsőoktatás új rendszere.
25. 2013. január 1-től életbe lép a használatarányos elektronikus útdíj-rendszer.
26. 2014-től kétszáz fős országgyűlést választ az ország.
2012 januárjában a tervezett pontok egy része megvalósulni látszik, több pontja még mindig vita tárgyát képzi, egyes pontokban elismerten csúszás keletkezett a határidőhöz, illetve változás a megvalósításban a tervezetthez képest.
Forrás: kormány.hu - Széll Kálmán Terv