Munkanélküli (állástalan, vagy álláskereső) az a személy, aki munkaképes egy adott időpontban és dolgozni is akar, viszont nem tud elhelyezkedni. Megkülönböztethetünk regisztrált és nem regisztrált munkanélkülieket. A regisztrált munkanélküliek bejelentést tettek az illetékes hatóságoknál, így jogosulttá válhatnak munkanélküli ellátások igénybevételére. A nem regisztrált munkanélküliek azonban nem részesülnek semmilyen támogatásban és az állam számára is "láthatatlanok" maradnak.
A munkaerő-állomány a foglalkoztatottakból és a munkanélküliekből tevődik össze. A munkanélküliek és a munkaerő-állomány hányadosa adja a munkanélküliségi rátát.
A munkanélküliségnek a következő típusait lehet megkülönbötetni:
- Abszolút munkanélküliség: egy adott régióban az állást keresők száma nagyobb, mint a rendelkezésre álló munkahelyek száma. Megoldást csak új munkahelyek teremtése jelent, áthidaló megoldás lehet segélyek fizetése és közmunkaprogramok indítása.
- Frikciós vagy súrlódásos munkanélküliség: ez a típus mindig jelen van, azonban csak rövid ideig tart (néhány hét). Ebben az esetben a munkanélkülivé válást az állás- vagy lakhely változtatása okozza.
- Strukturális vagy szerkezeti munkanélküliség: a munkanélküliség e típusa akkor jelentkezik, amikor különbség van a munkahelyek szerkezete és az álláskeresők szakmai szerkezete között. A problémákat rendszerint átképzésekkel, felnőttképzéssel orvosolják.
- Technológiai munkanélküliség: ez egy hosszabb távú folyamat, melyet a munkahelyek technológiai fejlődése okoz. Rendszerint az iparban és a mezőgazdaságban jellemző (gépesítés).
- Konjunkturális munkanélküliség: rövidtávú ingadozások eredményeként jön létre, stagnáláshoz, recesszióhoz, válsághoz vezethet.
- Speciális típusok: ifjúsági munkanélküliség; tartós munkanélküliség; női munkanélküliség; regionális munkanélküliség.