Már 1220 szócikk közül válogathatsz.

Az Ecopédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gazdasági tudástár. Legyél Te is az Ecopédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!
Hirdetés


Kiss László, más néven Leslie Kish, 1910. július 27-én született Poprádon és az Amerikai Egyesült Államokban hunyt el 2000. október 7-én Ann Arbor-ben. Statisztikus, matematikus, a [Magyar Tudományos Akadémia]? tiszteletbeli tagja.


Számos statisztikai eljárás kidolgozása és a részleges adatfelvételek során alkalmazott reprezentatív mintavétel módszertani fejlesztésére irányuló munkák fűződnek a nevéhez.


Iskolái és pályája:

Kiss László
1926-ban családjával Zilahról az USA-ba költöztek és New Yorkban folytatták az életüket. Apja halála után az anyagi helyzetük miatt munkába állt, közben esti tagozaton végezte a középiskolát.
1929-ben laboratóriumi asszisztensként kezdett dolgozni New Yorkban a Rockefeller Orvosi Kutatóintézetben. Közben 1930-tól felsőfokú tanulmányokat folytatott a City College of New Yorkban. Közben statisztikaelméletből képezte magát.


1937-ben a polgárháború sújtotta Spanyolországba utazott, megszakítva ezzel a tanulmányait. Itt hadikórházakban szolgált, majd harcolt a kormány oldalán küzdött magyar brigádhoz. Megsebesült és 1939-ben visszatért az Egyesült Államokba.


1939-ben szerezte matematikai diplomáját a City of College New Yorkban. 1940-ben a washingtoni Népszámlálási Hivatal (Census Bureau), 1941-től a Mezőgazdasági Minisztérium (Department of Agriculture) alkalmazottja lett, ahol feladata az adatfelvételekhez szükséges mintavételek tervezése volt.


A második világháborút 1942-1945-ig a légierőnél szolgált meteorológusként. 1945-től újra a Népszámlálási Hivatalban dolgozott. 1947-ben [Rensis Likert]? által alapító munkatársa lett [Katona György]? gazdaságpszichológussal az Ann Arbor-i Michigani Egyetem Társadalomkutató Intézetének.


1948-ban doktorált matematikából, 1952-ben pedig szociológiából.
1960-tól az Ann Arbor-i intézet szociológiaprofesszora lett. 1981-ben nyugdíjba ment és professzor emirátusként segítette tovább a tudományos munkát.


Munkássága:


Nemzetközileg elismert szakember volt a statisztika tudományában. Több módszertani újítás fűződik a nevéhez reprezentatív mintavételek meghatározása területén. Ezek túlmutatnak a statisztika körén és a közgazdaságtan és a szociológia fejlődéséhez is hozzájárultak.
Az adatvételi tervvel egyenrangú fontosságúnak tartotta a mintavételi terv elkészítését. Mélyrehatóan foglalkozott a mintavételi és az adatfelvételt követő becslési hibák kiküszöbölésével. Tanulmányozta a torzulásokhoz vezető potenciális hibaforrásokat, főként a nem válaszolás jelenségét. Olyan eljárásokat vezetett be, mint például a rendszeresen megismételt guruló mintavétel (rolling samples), a sokaság trendváltozásait jelző keresztmetszeti adatfelvétel során alkalmazott osztottpanel-modellt (split-panel design, SPD). Emellett számos, matematikai számításokon alapuló kulcsot dolgozott ki a többlépcsős mintavétel, a többcélú mintavétel és a kisterületi becslés módszeréhez is.
Gyakorlatban is alkalmazta a kutatásai eredményeit. 1948-ban az amerikai közvélemény-kutató cégek a hagyományos kvótás mintavételt alkalmazták, amely teret engedett a kérdezőbiztosok szubjektivitásának. Valószínűség-számítási modellt dolgozott ki a megfelelő mintavételhez és megjósolta Harry S. Truman elnöki újraválasztását.
Tanácsadója volt számos nemzetközi szervezetnek. Pl.: [ENSZ]? Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete, [UNESCO]?, [Egészségügyi Világszervezet]?.
Szakértőként részt vett több országra kiterjedő felmérések szervezésében. Ilyen volt a World Fertility Survey program világtermékenységi vizsgálata.
A fejlődő országokban, mint Kína, Üzbegisztán, egyéb afrikai és dél-amerikai országokban hozzájárult a statisztikusképzés intézményi hátterének fejlesztéséhez.
Szerkesztője volt az amerikai Survey Statistician-nak.


Elismerései és társasági tagságai:
1971-től a Nemzetközi Statisztikai Intézet (ISI) tagja.
1977-ben az Amerikai Statisztikai Egyesület elnöke.
1983-1985-ig a párizsi székhelyű Survey-statisztikusok Nemzetközi Egyesületének (AISE) elnöke.
1981-ben a brit Királyi Statisztikai Társaság, majd 1985-ben a Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti tagja.
1988-ban a Bolognai Egyetem, 1998-ban az ELTE díszdoktora lett.
1997-ben a Magyar Köztársasági érdemrend tisztikeresztje címet kapta.


Főbb művei:
-    Survey sampling. New York, Wiley, 1965, 643 p.
-    Using cumulated rolling samples to integrated census and survey operations of the Census Bureau: An analysis, review and response. Washington, US GPO, 1981, 78 p.
-    Statistical design for research. New York, Wiley, 1987, 267 p.
Magyarul: Kutatások statisztikai tervezése. Budapest, Statisztikai, 1989, 251 p.
-    Statistical methods for agricultural surveys. Rome, FAO, 1989.
-    Questions/answers (1978–1994) from the Survey Statistician. Paris, 1995, 71 p.
-    Selected papers. Ed. by Steven Heeringa and Graham Kalton. Hoboken, Wiley, 2003, 356 p.
 


A szócikkhez társított címkék:
matematikus , statisztikus
Hirdetés







Patikapédia Jógapédia Netpédia Biciklopédia Vinopédia Mammutmail Webfazék
egyészségügyi enciklopédia jóga gyakorlatok, tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár borkulturális tudástár nagy fájlok küldése online receptek