A kezesség a hitelbiztosítékok egy fajtája, amelyben a kezes kötelezettséget vállal arra az esetre, ha a kötelezett (adós) nem teljesítené kötelezettségét a jogosulttal (hitelezővel) szemben, akkor ő maga fogja teljesíteni a kötelezettséget. Kezességet csak írásban lehet vállalni, a kezes tudomásával. Amennyiben a kezes teljesíti a követelést, akkor a követelés joga rá száll át, és ő követelheti az adóson kötelezettségeket.
Fajtái:
- egyszerű (vagy sortartó) kezesség: a kezes mindaddig kifogást emelhet, ameddig a jogosult nem igazolja, hogy a kötelezett valóban nem tud teljesíteni, vagy nincsen másik kezes, aki őt megelőzően vállalt kezességet.
- készfizető kezesség: a kezes nem követelheti a jogosulttól, hogy előbb a kötelezetten próbálja meg behajtani a követeléseit. Ebben az esetben a jogosult követelhet az adóstól, a kezestől, vagy akár mindkettejüktől egyszerre. A követelés értékét akár szét is oszthatja az adós és a kezes között. A legtöbb banki hitelre és kölcsönre csak kifizető kezességet fogadnak el a hitelintézetek.