A közgazdászok, szociológusok különféle mutatókkal, indexekkel próbálják meg leirni, mérhetővé tenni világunkat, s benne az egyes országok fejlődését, fejlettségét. A jelenleg alkalmazott mérőszámok általában a gazdasági mutatókkal és a pénzmozgásokkal operálnak, mint pl. a GDP (Gross Domestic Product), [HDI]? (Human Development Index), de a fejlődő alternatív szemléletnek köszönhetően más, egyéb szempontokat is figyelembe vevő mérőszámok jelennek meg.
A londoni New Economics Foundation kutatói szerint egy ilyen új merőszám lehet a Happy Planet Index (HPI, magyarul: Boldog Bolygó Index), amelynek központi gondolata, hogy a korábbi mutatók nem vették figyelembe az emberek boldogság és egészség iránti természetes igényét. A legtöbb ember azonban elsősorban hosszú, tartalmas életre vágyik, nem gazdagságra, és az az állam cselekszik helyesen, amely ezt úgy biztosítja állampolgárai számára, hogy közben nem sérti meg a következő generációk, valamint más országok lakóinak jogát ugyanerre.
Ezen kritériumok alapján a Happy Planet Index az emberi jól-lét elérésének ökologiai hatékonyságát méri. A HPI három különálló jelzőszámot foglal magába: a várható élethosszt, elégedettséget az élettel, és ökológiai lábnyomot.
Annak ellenére, hogy a HPI megalapozásánál használt statisztikai számítások meglehetősen bonyolultak, az elv egészen egyszerű:
HPI = elégedettség az élettel X várható élethossz / ökológiai lábmyom
Tehát a HPI nem a Föld legboldogabb országát jelzi, és nem is azt, ahol a legnagyobb jólétben lehet élni, nem a legfejlettebb országot és nem is a legkörnyezetbarátabbat, hanem összességében az emberi jól-lét elérésének ökológiai hatékonyságát méri, azaz egy-egy vizsgált ország milyen hatékonyan fordítja a föld véges erőforrásait az ott lakó emberek által tapasztalt jól-létté.
A Happy Planet Index vagy egy hasonló globális boldogság/megelégedettség/környezeti index bevezetése azért is sürgető, mert tovább nem lehet figyelmen kívül hagyni sem politikai, sem gazdasági szinten azt, hogy a pénz mellett vannak olyan természeti és emberi értékek, amelyek alapvetőek az ember és a Föld egészséges jövője számára is.