Már 1220 szócikk közül válogathatsz.

Az Ecopédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gazdasági tudástár. Legyél Te is az Ecopédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Magyarországon 1999 óta külön törvény foglalkozik a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának szabályaival, ez az 1999. évi XLII. törvény. Legutóbbi változtatásai 2012 január 1-től léptek érvénybe, melyek a népegészségügyi érdekeket és a nemdohányzók védelmét érintő szabályozást is szigorította.

 

A legújabb változtatások szerint 2012 január 1-től tilos a dohányzás: 

- a közforgalmú intézménynek a nyilvánosság számára nyitva álló helyiségeiben, 

(a törvényi értelmezés szerint közforgalmú intézmény: az érintettek számára közfeladatot, illetőleg közérdekű vagy egyéb szolgáltatást, ellátást végző természetes vagy jogi személynek, illetőleg jogi személyiség nélküli szervezetnek a szolgáltatás, illetve az azzal összefüggő tevékenység biztosítására szolgáló létesítménye vagy egyéb eszköze, függetlenül attól, hogy az oda történő belépés a nyilvánosság számára teljesen szabad vagy valamely feltétel teljesítéséhez kötött, így ide tartoznak a szórakozó- és vendéglátóhelyek is,) 

- a munkahelyeken, 

- a közösségi közlekedési eszközökön, azok megállóiban, és ötméteres környezetében, 

- az aluljárókban és egyéb zárt légterű, közterületnek minősülő közlekedő összekötő terekben,

- a játszótereken és ötméteres környezetükben, 

 

A felsoroltakon kívül a helyi önkormányzatok saját rendelkezési körüben további közterületeken is megtilthatják a dohányzást.

 

Dohányozni elvileg az ezeken kívül eső helyeken lehet, ha nincs külön dohányzást tiltó figyelmeztető jelzés, illetve ahol dohányzóhely van kijelölve. 

 

A törvény értelmében nem jelölhető ki dohányzóhely:

-  közforgalmú intézmények és munkahelyek zárt légterű helységeiben, kivéve a dohánytermék kereskedelmi bemutatója céljából létrejött rendezvényen, valamint szállásszolgáltatást nyújtó intézmények kifejezetten dohányzóként kiadott és ekként megjelölt, zárt légterű szobáiban, feltéve, hogy a dohányzást az a törvényben foglalt más rendelkezés vagy tűzvédelmi előírás egyébként nem tiltja.

-  közforgalomban közlekedő közösségi közlekedési eszközön, azaz vonatokon, helyiérdekű vasúton, városi vagy távolsági autóbuszon, stb., azaz megszűnnek a dohányzókocsik.

 

A törvény külön fejezetben rendelkezik arról, hogy közoktatási intézményben, gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézményben, illetve egészségügyi szolgáltatást nyújtó intézményekben nyílt légtérben sem jelölhető ki dohányzóhely.

 

Zárt légtérben csak 

- a szállodák elkülönített, külön légterű helységeiben,

- büntetés-végrehajtási intézményekben a fogvatartottak - köztük a kóros elmeállapotúak - számára,

- az Eütv. 188. § a) pontja szerinti pszichiátriai intézetben a pszichiátriai betegek számára,

- a munkavállalók részére, ahol a munkahelyi klíma zárttéri munkahelyen a külön jogszabályban meghatározott korrigált effektív hőmérséklet a 24 °C-ot meghaladja,

alakítható ki dohányzóhely, amennyiben a kialakított helység megfeleltethető a törvény 1. § (7) és (8) bekezdésében foglalt feltételeinek.

 

A dohányzási tilalom betartását a törvényben foglaltak szerint az ÁNTSZ ellenőrzi, megsértése esetén egészségvédelmi bírságot kell kiszabnia. 

A bevezetést követően három hónap türelmi idő után 2012 áprilisában kezdődik a bírságolás, ezen időszak alatt a hatóságok csak figyelmeztetnek. A türelmi idő lejárta után a bírság mértéke magánszemélyek esetében 20.000 forinttól 50.000 forintig (helyszíni bírság esetében 30.000 forint), intézmények esetében a felelős személy tekintetében 100.000 forinttól 250.000 forintig, az intézmény tekintetében 1.000.000 forinttól 2.500.000 forintig terjed.

 

A bírság kiszabásától az államigazgatási szerv eltekinthet, ha az intézmény vezetője, üzemeltetője, a rendezvény szervezője, a munkáltató, illetve akit a közforgalmú intézmény szabályzata erre kijelöl a tilalmat megsértőt a dohányzás befejezésére, vagy ha ennek nem tesz eleget, az intézmény elhagyására felszólította. 

 

 

Forrás: 1999. évi XLII. törvény a nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól


A szócikkhez társított címkék:
dohánytermékek , dohányzási tilalom







Patikapédia Jógapédia Netpédia Biciklopédia Vinopédia Mammutmail Webfazék
egyészségügyi enciklopédia jóga gyakorlatok, tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár borkulturális tudástár nagy fájlok küldése online receptek