Az "adószám felfüggesztése" kifejezés alatt az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 24/A.§-ban tárgyalt adószám alkalmazásának felfüggesztését értjük.
A 2012-ben érvényes szabályozás szerint:
"Az állami adóhatóság az adószám alkalmazását felfüggeszti, ha
a) az adózónak postai úton, hivatalos iratként kézbesített adóhatósági irat két egymást követő alkalommal a feladóhoz a címzett ismeretlensége miatt érkezett vissza és/vagy a megfelelő levélszekrény hiánya miatt a címzett számára kézbesíthetetlennek tekinthető,
b) az adózó székhelyén végzett helyszíni eljárás alapján hitelt érdemlően tudomást szerez arról, hogy az adózó a székhelyén nem található,
c) az adózó az állami adóhatósághoz teljesítendő bevallási vagy adófizetési (adóelőlegfizetési) kötelezettségének a törvényi határidőtől, illetve az esedékességtől számított 365 napon belül, az állami adóhatóság felszólítása ellenére nem tesz eleget."
A korábbi szabályozással ellentétben az érvényes jogszabály a számviteli törvény szerinti beszámoló letétbe helyezésére és közzétételére, valamint a közzétételi költségtérítés fizetésére vonatkozó kötelezettségét elmulasztókkal szemben nem az adószám felfüggesztésének eszközével él, hanem az adóhatóság által első alkalommal 500 ezer Ft-ig terjedő mulasztási bírságot szab ki. Ha az adózó a megjelölt határidő alatt továbbra sem teljesíti kötelezettségét, az adóhatóság 1 millió Ft-ig terjedő mulasztási bírságot szab ki, az ez után kijelölt határidő lejárta után pedig az adószámot felfüggesztés nélkül törli és kezdeményezi a cég megszűntnek nyilvánítását.
További változás 2012-től, hogy a c) pont szerint az adózó az esedékességtől számított 365 napon belül nem nyújt be adóbevallást, az adószáma abban az esetben is csak akkor függeszthető fel, ha az adóhatóság felszólította a teljesítésre, de az nem valósult meg.
A felfüggesztés következményét az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 137. § (1)-(3) bekezdése szabályozza.
Forrás: 2003. évi XCII. törvény az adózás rendjéről